Jak na výběr chladničky

Chladnička je základní spotřebič a je důležitá v každé domácnosti. Pořízení chladničky není otázka malé investice, a proto je dobré mít dostatek informací, aby chladnička splňovala vaše požadavky. Uplynulo jistě několik let, co jste kupovali chladničku a od té doby jsou na trhu opět novější, vylepšené typy.

Pojďme si tedy připomenout nejdůležitější kritéria pro správný výběr:

  1. Má být chladnička vestavná nebo volně stojící?
  2. Jakou očekáváte spotřebu?
  3. Chcete chladničku s mrazákem?
  4. Co od chladničky očekáváte? (správné chlazení, objem chladničky)
  5. Jaký má mít vzhled?

Odpověď na tyto otázky je dobré znát ještě před vstupem do obchodu. Usnadní tak rozhodování.

Chladnička vestavná nebo volně stojící?

Při volbě, zda pořídit vestavnou nebo volně stojící ledničku, rozhoduje především dispozice vaší kuchyně. Vestavná chladnička zajišťuje krásný vzhled již při vstupu do kuchyně. Chladnička je zakomponovaná do kuchyňské linky a zajišťuje tak diskrétní řešení. Jde však o nákladnější řešení. Nemáte-li dostatek prostoru, kuchyňskou linku koupenou na míru nebo plánujete stěhování, je vhodnější zvolit chladničku volně stojící.

Požadovaná spotřeba?

Chladnička je spotřebič, který funguje nepřetržitě. Z tohoto důvodu bychom měli pečlivě vybírat, jakou má energetickou spotřebu, ta je uvedena v materiálech od výrobce. Energetická třída je uvedena například A+, A++, B. Nejvíce úsporná je energetická třída A. Čím více plus, tím je chladnička úspornější.

Chladnička A++ během 1 dne v průměru spotřebuje 0,7 kWh, za rok jde přibližně o 900 – 1000 Kč. Rozdíl mezi třídou A+ a A++ je pár desítek korun za rok.

Velmi důležité pro spotřebu je umístění spotřebiče. Pokud je chladnička umístěna blízko zdroje tepla, či svítí na ni sluníčko, spotřeba se zvýší.

Klimatická třída (provozní teplota, ve které má být chladnička umístěna)je uváděna od výrobce. Ideální provozní teplota je 15-30°C.

Chladnička s mrazákem?

Většina zákazníků dává přednost kombinované variantě chladniček. U této varianty je mrazák nahoře nebo dole. Chladící a mrazící prostory mají každý svá dvířka. Ideální pro čtyřčlennou rodinu.

Malá s mrazicím boxem – chladnička menších rozměrů s malým mrazákem. Nejčastěji 50 – 80 cm vysoká, je vhodná na chalupu, garáže či garsonky.

Co od chladničky očekáváte?

Od chladničky je požadováno, aby uchovala potraviny čerstvé. V dnešní době od chladniček můžete chtít i více.

Mono klimatická – chladnička má velký objem. Můžete do ní vložit například plechy s dorty nebo celý sud piva. V provedení bez mrazáku.

Americká – tato chladnička je doslova obrovská. Nabízí rozsáhlý komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu a nápojového automatu.

Vitrína – chladnička má průhledné čelní dveře, bez mrazáku. Slouží spíše k vystavení zboží a rychlé orientaci obsahu. Vhodná do restaurace a baru.

Vinotéka – chladnička je velmi stylová, slouží pro podélné uskladnění lahví s vínem. Pro náročnější zákazníky je k dostání i s více zónami, kdy každá zóna disponuje různou teplotou. Menší vinotéka má kapacitu 10- 20 lahví a je vhodná do domácnosti i kanceláří.

Správné chlazení

Chladničky pracují na různém principu a tak je dobré si uvědomit, kolik práce chcete trávit s jejím odmrazením.

Bez námrazový systém (No Frost) – o chlazení se stará suchý studený vzduch. Ten je rovnoměrně rozptylován ventilátorem. Při chlazení nevzniká vlhkost a tak se nevytváří žádná námraza. Díky tomuto jsou potraviny déle čerstvé a plné vitamínů.

Automatické odmrazování – se vzniklou námrazou si chladnička poradí sama. Každý den se na chvilku vypne a vznikající námraza odteče kanálkem pryč.

Manuální odmrazování – námraza a led bohužel na stěnách vzniká. V případě potřeby chladničku musíte vyprázdnit a námrazu odstranit.

Objem chladničky?

Výrobce vždy uvádí objem chladničky v litrech. Pro jednoho člena rodiny doporučujeme užitný objem chladící části 50 – 60 litrů a mrazáku 25 litrů. Hrubý objem zahrnuje i prostory, které se k chlazení nedají využít.

Pro čtyřčlennou rodinu je optimální chladnička s výškou 185cm, objemem 200 l chladící část a 100l mrazák.

Vzhled

Pořizujete-li spotřebiče do celé kuchyně, je vhodné barvu spotřebičů sjednotit. Utvoříte tak krásný celek. Můžete zvolit klasický bílý nebo moderní nerezový vzhled.

Nerez je možné koupit s Inoxovým povrchem( je broušený, nejsou vidět stopy po manipulaci, stejně jako u stříbrné).

Další důležité zajímavosti

Antibakteriální ochrana – vnitřní stěny jsou vyrobeny ze směsí na bázi stříbra, které ničí škodlivé bakterie, plísně a pachy. Potraviny tak zůstanou déle čerstvé a plné vitamínů.

Hlučnost – hlasitost chladničky při provozu, uvedena v dB.

Kompresor – chladnička má standartně 1 kompresor, který chladí a zároveň mrazí. Kombinovaná chladnička se dvěma kompresory nabízí možnost vypnout buď chladící nebo mrazící sekci.

Kapacita mrazení – uvádí, kolik kilogramů potravin je mraznička schopna zamrazit za 24 hodin

Ventilátor – rozvádí studený vzduch po celé chladničce a tak je v chladničce jednotná teplota.

Signalizace – světelná nebo zvuková, upozorňuje například na otevřené dveře nebo vysokou teplotu

Zaměnitelné otvírání – v případě potřeby si můžete přehodit panty chladničky a dvířka otvírat na druhou stranu

Akumulační doba – uvádí, jak dlouho po výpadku proudu vydrží potraviny zmrazené. Může to být pár hodin, maximálně 3dny.

Chytré vlastnosti

Displej – nastavíte na něm teplotu chladící a mrazící části.

Super chlazení – ve speciálně přihrádce dojde k velmi rychlému snížení teploty- ideální, když rychle potřebujete ochladit například nápoje.

Super mrazení – mrazák prudce zamrazí nové potraviny a zabraňuje rozmrazování již zamrazených potravin.

Prázdninový režim (funkce Holiday) – výkon lednice se sníží na mimimum, avšak nedochází ke kazení potravin. Funkci můžete využít, například když odjedete na dovolenou.

Domácí minibar – typický pro americké lednice. Malý prostor je umístěn ve dveřích. Vložíte zde nápoje, aniž byste museli otvírat celou chladničku.

Nápojový automat a dávkovač ledu – luxus amerických lednic. Ve dveřích je umístěn dávkovač, který vám natočí vychlazenou vodu nebo nasype led. Stačí ji připojit na vodovodní řád nebo doplníte vodu do zásobníku ve dveřích.

LED osvětlení – vnitřní prostor je osvětlen LED diodami, nebo LED žárovkou. Světlo v chladničce je bílé a provoz úspornější.