Jak si vybrat správný mrazák?

Početnější rodině, chovatelům zvířat či zahrádkářům brzy v mrazáku nad ledničkou dojde místo. Co s tím? Odpovědí je nákup samostatného mrazáku. Tyto přístroje udrží i větší objem potravin v patřičném chladu, čímž ušetří starosti a usnadní vaření. Tento článek vám pomůže zorientovat se v nabídce různých typů mrazáků a poskytne vám užitečné rady před jejich koupí.

Truhlu nebo skříň?

Mezi mrazáky rozlišujeme základní 2 typy:

 • skříňové (na první pohled se podobá ledničce)
 • pultové (též truhlicové, využívají se např. i v menších obchodech s potravinami).

Pultové mrazáky s horním otvíráním

Velkou výhodou těchto mrazáků je snadný a rychlý přístup dovnitř. Oceníte to, když chcete nárazově zmrazit velké množství potravin např. po sklizni či zabíjačce. Rozlehlý úložný prostor pojme i větší kusy, takže se nemusíte zdržovat s další úpravou. Problematická může být následná orientace. Ve vrstvách krabiček či sáčků se někdy obtížně hledá, zvlášť pokud je zapomenete výrazně označit.

Další vlastnosti

 • Možnost dále členit interiér pomocí závěsných košů
 • Energeticky šetrné a dobře izolované
 • Možnost zamykání dveří na klíč
 • Hůře dostupné pro osoby menšího vzrůstu

Skříňové mrazáky vynikají přehledností

Skříňové (též šuplíkové) mrazáky potěší všechny, kteří preferují rychlý přístup k potravinám bez dlouhého hledání. Interiér bývá rozdělen poličkami či zásuvkami o flexibilní výšce. To je výhodné, protože tak můžeme obsah mrazáku snadno třídit a ohlídat si, kde co je. Tento komfort se ale projeví na ceně. Skříňové mrazáky jsou obecně o něco dražší, ale nezaberou tolik místa jako pultové.

Další vlastnosti

 • Vhodné i do menších bytů
 • Možnost popisků celého koše/šuplíku/poličky
 • Potraviny mohou přimrznout ke košům/poličkám

A co spotřeba?

Mrazák bude elektřinu odebírat prakticky bez přestávky. Aby se jeho provoz projevil na účtech za energie co možná nejméně, zvolte třídu A (A, A+, A++, A+++). Mějte na paměti, že mrazáky starších typů (např. z druhé ruky atd.) se mohou významně prodražit. Na nízkou cenu méně efektivních přístrojů budete každoročně doplácet formou vyšších záloh za elektrický proud. Rozdíl může činit i 1000,- Kč ročně.

Jak ušetřit na provozu mrazáku?

 • Umístěte jej v chladném prostředí.
 • Objem volte s ohledem na počet členů domácnosti (40–60 l/osoba).
 • Snažte se mrazák co nejvíce zaplnit, provoz poloprázdného mrazáku je neekonomický.
 • Mrazák nenechávejte příliš dlouho otevřený a pečlivě jej zavírejte.
 • Minimalizujte tepelné ztráty tak, že koše/zásuvky z mrazáku vyndejte a naplňte je při zavřených dveřích.

Kam s ním, aby neplýtval energií?

Nejprve si rozmyslete, kam mrazák umístíte. Mrazáky není vhodné postavit v blízkosti zdrojů tepla. Pro ekonomický provoz hledejte nejchladnější prostor v domě. Ideální jsou sklepy nebo méně využívané chodby. Přístroj zde nepřekáží a také nespotřebuje tolik energie. Počítejte s tím, že mrazáky vydávají také jistý hluk, takže čím dále bude např. od obývacího pokoje a ložnice, tím lépe.

Co ještě mrazáky umí?

Systém No-Frost řeší starosti s námrazou

Věděli jste, že vrstva námrazy na stěnách mrazáku (silnější než 5 mm) citelně zvýší spotřebu? Pravidelné odmrazování má tedy své opodstatnění, ale má to háček. Kam během odstávky uložíte potraviny? Přitom dnes již existují mrazáky, ve kterých se díky řízené cirkulaci vzduchu námraza ani nevytvoří. Tato funkce se nazývá No-Frost a vás zbaví starostí s údržbou přístroje.

Super-frost urychluje mrazení

Pro zachování výživné hodnoty a chuti potravin je zásadní, aby jejich promrznutí proběhlo co nejrychleji. Stiskem tlačítka Super-frost se v mrazáku teplota skokově sníží, což usnadní manipulaci s např. čerstvým ovocem či právě zakoupeným masem. Urychlovač chlazení Super-frost se automaticky vypne v momentě, kdy teplota nových potravin dosáhne požadovaného bodu.

A co když dojde k výpadku energie?

I to se může stát, a proto je dobré u mrazáků sledovat i tzv. akumulační dobu. Je to údaj o čase, po který mrazáky zachovají potraviny zmrzlé po odpojení zdroje elektřiny. Udává se v hodinách a pohybuje se v rozsahu od 10 do 70. Platí, že čím je toto číslo vyšší, tím déle přístroj svůj obsah ochrání v případě nečekaných komplikací.