Jak správně vybrat vestavnou troubu?

Dnešní moderní vestavné trouby jsou navrhovány tak, aby vám poskytly dokonalé pohodlí při přípravě oblíbených jídel a současně svou funkci plnily po velmi dlouhou dobu. Vestavnou troubu využívá mnoho lidí každý den, a tak se při výběru vyplatí zaměřit na několik důležitých aspektů.

Jak velkou vestavnou troubu koupit?

Velikost vestavné trouby se pohybuje zpravidla mezi 50 až 80 l. Výběr konkrétní velikosti pak záleží na tom, jak složité nebo objemné pokrmy zpravidla připravujete. Obecně však platí, že pro 4člennou rodinu je ideální trouba s objemem 70 l, pro „sváteční“ použití vám postačí ještě mnohem menší. Větší vestavné trouby navíc vyžadují více energie na vyhřátí, což se může negativně promítnout do vaší peněženky.

Energetická třída vestavné trouby

Energetická třída je v současnosti považována za jeden z nejdůležitějších aspektů výběru. Není se co divit, elektrické trouby patří mezi domácí spotřebiče, které mají zpravidla největší spotřebu energie. Neměli byste kupovat horší energetickou třídu než A. Jestliže uvažujete o větší troubě, měli byste zvýšit také nároky na lepší energetickou třídu. Při objemu nad 60 l nemá smysl vybírat modely s nižším štítkem než A+. Nižší energetické třídy jsou vhodné opravdu jen pro nárazové pečení, nikoli pro běžné použití.

Vlastnosti a funkce vestavné trouby

Mezi hlavní vlastnosti, které by měla kvalitní trouba splňovat, patří tak zvaná funkce horko/vzduchu. Trouby s ventilátorem zajistí efektivní proudění horkého vzduchu, který mnohem lépe tepelně upraví daný pokrm. Počet pečících programů zase tak důležitý není a záleží na vás, jaké z nich budete využívat. Nemá smysl kupovat překombinovanou troubu s programy, které nejenom že nepotřebujete, ale v důsledku vás také mohou zbytečně zmást.

Z hlediska konstrukce musí být trouba z nerezu a prosklená, abyste mohli jednoduše sledovat pečení a v případě nutnosti rychle zareagovat. Lepší řady modelů se vyznačují například zabudovanými hodinami s časovačem či funkcí grilu. Kvalitnější vestavné trouby mnohdy přinášejí také systém pro jednoduché a rychlé čištění.

Cena vestavné trouby

V široké nabídce modelů můžete najít nejlevnější trouby okolo 3000 Kč, na druhé straně pak existují produkty za cenu přesahující i 20000 Kč (trouby pro každodenní použití). Jako zlatá střední cesta se jeví trouby okolo 5000 Kč. Tyto trouby jsou sice základní, ale zpravidla spolehlivé a jednoduché na obsluhu. Vylepšené modely startují na částce 7000 Kč a skutečně špičkové modely pořídíte právě za oněch 20000 Kč a výše. Oproti konkurenci však disponují řadou výhod. Kromě snadné obsluhy, čištění, přídatných funkcí a programů (například postupné snižování teploty), mají hlavně mnohem větší výkon. Není nutné jejich předehřívání, a tak se ve výsledku optimálně vyplatí. Někteří výrobci samozřejmě nabízí i luxusní modely, jejichž cena začíná na částce okolo 35000 Kč a končí i nad hranicí 100000 Kč.