Jak vybrat kvalitní vestavnou myčku nádobí?

Bez myčky nádobí se v dnešní době málokterá domácnost obejde. Při výběru každé vestavěné myčky nádobí se velká většina lidí zaměřuje především na to, aby perfektně zapadla do jejich kuchyně. Pokud je totiž kuchyně už hotová, je třeba vybírat vestavěnou myčku nádobí podle prostoru, který je pro ni vyhrazen. V případě, že kuchyně ještě hotová není, je volba jednoduší – můžete si pořídit jakoukoliv myčku, nicméně je na místě o velikosti vybrané myčky upozornit truhláře, který vaši kuchyni vyrobí. Nepsaným pravidlem je, že šířka myčky je zpravidla 60 cm, což je ideální volbou pro běžnou rodinu. Jestliže jste menší rodina, bude tou pravou ořechovou myčkou právě pro vás o šířce 45 cm. Tyto myčky logicky sice pojmou méně nádobí než ty o šířce 60 cm, ale v jiných charakteristikách se nijak neliší.

Důležitá je spotřeba vody a množství sad nádobí

Jestliže si přejete koupit opravdu kvalitní vestavné myčky nádobí, které umyjí bez problémů vše, co do nich dáte, omezte svůj výběr výhradně na modely, které pojmou minimálně 14 sad nádobí, což je u větších modelů myček naprostým standardem. V případě těch menších myček je to okolo 10 sad. S tím úzce souvisí také celková spotřeba vody. Klasické typy myček začínají okolo 9 litrů na jeden mycí cyklus, což je logicky obrovská úspor v porovnání s běžným ručním mytím. Neméně důležitý je v této otázce také energetický štítek myčky, který nás o obou již zmíněných bodech informuje.

Energetický štítek

Kromě toho, jaké jsou roční náklady na provoz myčky, nám energetický štítek řekne i další zajímavé informace. Například o energetické třídě, která komplexně a přehledně shrnuje veškeré informace ohledně energetických vlastností myčky, což zahrnuje spotřebu vody a elektřiny. Vestavné myčky nádobí mají svou vrcholnou třídu A+++, co je jen u těch s rozměrem 60 cm. Menší varianty myček (45 cm) začínají na A++. U těch větších myček vyjde jedno umytí nádobí na cca 3 – 3,5 Kč, u menších vyjde umytí o korunu více.

Základní funkce

Každá kvalitní myčka nádobí by měla mít jak funkce ručních, tak i automatických voleb programů, v lepším případě také sušení. Vestavné myčky nádobí by měly být opatřeny také bezpečnostními funkcemi, které zabrání vytečení vody na podlahu vaší kuchyně. Z praktického hlediska každý ocení také možnost odložení startu, či popřípadě i tepelný výměník.

Jak se o myčku starat?

Aby vám myčka vydržela co možná nejdéle, je potřeba se o ni alespoň v základních bodech starat. Před prvním spuštěním je potřeba nastavit tvrdost vody. Dále je potřeba také pravidelně doplňovat sůl. Původní systém nastavení doplňování soli byl po každých 30 umytí, byl nahrazen praktičtějším elektronickým řízením. Myčka sama, bez vaší asistence vyhodnotí, které cykly byly použity, při jaké konkrétní teplotě a s jakým množstvím vody a tudíž, kdy je potřeba doplnit do myčky sůl. Toto vše indikují elektronické kontrolky uvnitř myčky. Dále je také potřeba pravidelně doplňovat leštidlo a rozhodně je potřeba nastavit správnou úroveň odebírání leštidla. Pokud není leštidlo správně nastaveno, zanechává na nádobí (na tom skleněném zvlášť) nepříjemné skvrny. Dále je potřeba také používat rozumné množství mycího prostředku a pravidelně také čistit filtry v myčce. Po vyjmutí filtru z myčky jej pořádně opláchněte pod tekoucí vodou a poté zpět zašroubujte zpět do myčky. Mějte na vědomí, že nikdy nesmíte pustit myčku bez filtru. Umýt pod tekoucí vodou můžete stejně jako filtr i mycí ramena, v případě, že jsou zanesená zbytky jídel a nádobí není prvotřídně umyté.

Minimálně jednou za měsíc umyjte myčku dvěma způsoby:

  • Spuštěním klasického mycího programu (45-50 °C) s použitím speciálního čistícího přípravku do myčky, který pomáhá odstranit vodní kámen
  • Spuštěním samočistícího programu v případě, že je jím myčka vybavena.