Jak vybrat odsavač par

Odsavač par dnes najdeme již v téměř každé domácnosti a bez něj si již kuchyň ani nedokážeme představit. Jejich obliba stoupá zejména kvůli neustálé snaže snižování tepelných ztrát. V domech i bytech se dbá na izolování zdí a utěsňování oken. Tím sice utratíme méně za energie, ale zase potřebujeme více větrat. A tak se dostáváme ke zvýšené potřebě odsavačů k odsávání nepříjemného vzduchu z kuchyně, který při vaření vzniká.

Kuchyňské odsavače par známé také jako digestoře tvoří v nových stavbách již nezbytnou součást kuchyně. Jejich provedení jim umožňuje být nejen vhodným pomocníkem, ale zároveň i dekorace, která vylepšuje vzhled interiéru.

Digestoře se především pořizují k odsávání pachů vznikajících při vaření a k odsávání par. Můžeme využívat buď odtahový odsavač, který odvádí špatný vzduch pryč z budovy nebo bytu anebo recirkulační odsavač par, který vyčistí vzduch skrz filtr a následně ho čistý vrací zpět do místnosti.

Pokud je to možné, je vhodnější odsavač, který má možnost odtahu vzduchu ven z místnosti než recirkulační. Nejlepší je komínový odsavač par s odtahem ven. U digestoří můžete volit různou šířku (50, 60, 70, 80, 90 nebo 120 cm). V kvalitnějších a propracovanějších odsavačích můžete mít zabudovaný i senzor, který měří vlhkost vzduchu, a pokud je překročeno určitá hranice, automaticky se zapne.

Volit můžete i výkon odsavače. Ten se volí podle velikosti místnosti. Do kuchyně o rozměrech asi 12 m2 je potřeba digestoř o výkonu 399 m3/hod. Pro kupujícího je důležitá i hlučnost přístroje, ta je uvedena při třech rychlostech a na tu nejvyšší by neměla hlučnost dosahovat více než 56 dB.

Technická data

Až budete vybírat a nakupovat nový odsavač, vždy u něj musíte mít i návod k použití a technické údaje. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Vzduchový výkon – pohybuje se od 100 do 1000 m3/hod
 • Počet motorů – 1 nebo 2
 • Hlučnost – cca od 45 dB (A) do 73 dB (A)
 • Příkon osvětlení – od 20 W do 160 W
 • Příkon motoru – od 90 W do 400 W
 • Typ osvětlení – žárovky, zářivky, neonová světla, diody
 • Typ ovládání – různé tlačítkové, posuvné a jiné spínače
 • Barevné provedení – standardně bílá až odstíny barev RAL
 • Počet stupňů výkonu – od 1 až do 10 stupňů
 • U teleskopických odsavačů výškový rozsah komína – od 50 cm do 90 cm
 • Počet filtrů – od 1 do 4 kusů

Rozměry:

 1. a) Výška – od 6 cm do 120cm
 2. b) Šířka – od 50 cm do 120 cm
 3. c) Hloubka – od 27 cm do 60 cm
 4. d) U kruhových odsavačů průměr – od 90 cm do 120 cm

U některých odsavačů mohou být i další technické údaje, jako je např. typ použitého filtru, možnost dálkového ovládání, druh a umístění ukládacího zařízení pro nádobí, skleněné zákryty a další.

Jaké jsou druhy odsavačů

Odsavače par rozdělujeme klasicky na čtyři skupiny, jsou to komínové, ostrůvkové, výsuvné a závěsné. Dále existují ještě další dvě podkategorie (stropní a plně vestavné odsavače).

Komínové odsavače par

Podle názvu je možné snadno odvodit, že se bude jednat o odsavač podobný vzhledem komínu u krbu. Je to velmi častý a oblíbený model, který se přidělává na stěnu kuchyně. Umisťuje se mezi dvěma nástěnnými skříňkami. Některé kousky mohou být i pěkným doplňkem místnosti.

Ostrůvkové odsavače par

Ostrůvkové odsavače par se hodí nad samostatně stojící varné ostrůvky se sporákem, které nestojí přímo u zdi. Tento odsavač tvoří dekoraci ze všech stran a je taktéž u zákazníků velmi oblíbený. Je moderní a překvapí svěžím designem, připevňuje se na strop.

Výsuvné odsavače par

Tento odsavač je velmi praktický, protože je umístěn ve skříňce, jejíž čelo překrývá deska. Odsavač tak snadno v případě potřeby vysunete a po jeho vypnutí znovu zasunete. Výsuvné odsavače mají malé rozměry a jsou vhodné zejména do menších bytů v panelových domech nebo do malé kuchyně. Snadno se ovládají pomocí tzv. slideru a jsou dostatečně výkonné a málo hlučné.

Závěsné – pod-skříňkové odsavače par

Klasický odsavač, který se instaluje pod nástěnnou kuchyňskou skříňku. Závěsné odsavače mají poměrně malé rozměry a patří do nižší cenové kategorie.

Stropní odsavače par

Stropní odsavače par jsou vyrobeny tak, aby nebyl rušen vzhled vaší kuchyně. Mohou být buď hranaté, nebo prohnuté do oblouku. Některé stropní odsavače vypadají jako pokojové lampy. Bývají z nerezu, ale k dostání jsou i v různých odstínech barevných kovů. Skla odsavačů jsou plná různých vzorů. Stropní odsavače se ovládají pomocí dálkového ovládání.

Plně vestavné odsavače par

Plně vestavné odsavače se hodí hlavně do malých kuchyní. Jsou kompletně zastavené do kuchyňské linky, aby se ušetřilo co nejvíce místa. Nejčastěji se prodávají v nerezovém provedení ve stříbrné barvě. Zakoupit můžete modely až do šířky 90 cm o výkonu odsávání až 650 m3/h.

Jaké se mezi odsavači objevují novinky?

Technologie se neustále zlepšují a modernizují a stranou nemohou zůstat ani odsavače. Výrobci se orientují zejména na snížení hlučnosti a rozměrů. Současně se snaží zvýšit výkon, přidávat nové funkce, a také zlepšit funkčnost filtrů. V poslední době se velmi dbá i na vzhled, a tak se může pěkně vyvedený odsavač stát nejen dobrým pomocníkem, ale i zajímavým designovým kouskem.

Vyberte si vhodný odsavač par

Až budete vybírat odsavač par k sobě domu, zhodnoťte při výběru několik kritérií. V první řadě musíte vědět, zda budete kupovat odsavač s odtahem nebo recirkulační. Odtahový odsaje špatný vzduch a páru potrubím ven z domu či bytu a recirkulační filtruje vzduch přes filtr a čistý ho vrací zpět do místnosti. Některé modernější typy mohou nabízet tyto funkce obě.

Dále musíte mít jasno o výkonu a hlučnosti. Do malé kuchyně stačí odsavač s výkonem 200 m3/h, do větších místností je už potřeba výkon vyšší, od 700 m3/h a víc. U hluku záleží jen na vás, u odsavačů značek Mora, Cata či Empire nepřesahuje hlučnost 56 dB, ale můžete sehnat i odsavače s hlučností menší než 40 dB.

Mezi nejznámější výrobce odsavačů par můžeme zařadit značky: MORA, BEKO, FABER, MIELE, EMPIRE, TEKA, NARDI, CATA, BRANDT, BLOMBERG a AMICA.