Jak vybrat tu správnou sušičku prádla?

Sušička prádla začíná být v dnešní době velmi oblíbeným domácím spotřebičem. Hlavní výhodou sušičky je rychlost sušení. Nemusíte tedy čekat, až se Vám prádlo dokonale usuší, což může být během nepříznivého počasí velice obtížné. Dokonce ani s žehlením se nemusíte tolik namáhat, protože sušička prádla dokáže látku téměř narovnat a změkčit, což zajisté oceníte. Skvělý test sušiček najdete na CoVybrat.cz.

Rozdělení sušiček prádla podle místa určení

Nyní si rozdělíme sušičky prádla podle toho, kam je hodláte umístit a hlavně, aby Vám co nejvíce vyhovovaly. V sortimentu nabídek jsou sušičky prádla, které jsou ve variantách s předním nebo horním plněním. Jestliže bude sušička prádla umístěna v koupelně s většími rozměry, tak bude naprosto vyhovující verze s předním plněním, což zaručí naprosté pohodlí při vkládání a vyndávání prádla. Je třeba si uvědomit, že sušička prádla s předním plněním vyžaduje větší manipulační prostor než sušička prádla s horním plněním. Sušička prádla ve variantě s horním plněním se hodí zejména do malých koupelen, kde je omezen manipulační prostor. Pokud máte v koupelně opravdu velice málo místa, tak je vhodné zvolit kombinovaný spotřebič, což je pračka a sušička dohromady. Nevýhodou této kombinace je to, že musíte před sušením odebrat část vypraného prádla, protože sušička nedisponuje stejnou kapacitou jako pračka. Není třeba se ničeho bát, protože stejně některé tkaniny, které jsou vhodné pro praní, nelze vložit také do sušičky.

Druhy sušiček prádla

Známe dva druhy sušiček prádla, a to kondenzační a ventilační. Téměř ve všem jsou tyto dva druhy totožné. Od sebe jsou rozdílné tím, jakým způsobem se z nich odvádí horký vzduch a pára, které suší prádlo.

1. Kondenzační sušičky prádla

V tomto druhu sušičky prádla se horký vzduch tzv. kondenzuje. Funkce kondenzační sušičky spočívá na principu vody a páry. Jakmile začne vznikat pára, která je způsobena sušením prádla, tak se jednoduše začne kondenzovat (měnit) na vodu a chytře se ukládá do instalovaného zásobníku. Nemusíte si tedy lámat hlavu s tím, jak zařídit odvod vzniklých par. U vybraných druhů kondenzačních sušiček prádla lze odvod vody napojit rovnou na odpad. Díky těmto výhodám lze kondenzační sušičku prádla umístit téměř kamkoli a není třeba ani jakéhokoli stavebního zásahu. Tento druh sušiček prádla je velmi oblíbený a vyhledávaný.

2. Kondenzační sušičky prádla s tepelným čerpadlem

V této sušičce, která je opatřena tepelným čerpadlem, se horký vzduch následně zchlazuje, což zapříčiňuje eliminaci vlhkosti, a proto se teplo, neboli energie, neztrácí. Díky této obrovské výhodě můžete dosáhnout až o 50 % nižší spotřeby než v klasické kondenzační sušičce prádla. Sušení prádla v kondenzační sušičce opatřené tepelným čerpadlem je velmi jemné, protože se teploty sušení pohybují mezi 50 až 55°C (cca o jednu třetinu méně než u klasické kondenzační sušičce prádla), což je velmi šetrné k citlivým tkaninám. Podílí se na tom hlavně také kontrola teploty a zbytkové vlhkosti. Dále zde dochází: k postupnému ochlazování prádla, ke speciální fázi proti pomačkání a k oboustrannému chodu bubnu.

3. Kondenzační sušičky prádla s parní funkcí

Kondenzační sušička prádla s parní funkcí zaručuje samozřejmě dokonalé vysušení, ale také téměř vyžehlené prádlo. Při procesu sušení zde dochází díky páře k narovnání ohybů a je úplně jedno, jestli je prádlo suché či vlhké. Velmi náchylné druhy tkanin se zde nepoškodí a na některé z nich je k dispozici také speciální funkce. Je velmi vhodné dodržovat postup doporučený výrobcem. V mnohých případech je dodáván i speciální nástavec, na který se prádlo rozloží, vloží se do bubnu a navolí se odpovídající program. Jakmile s prádlo suší, tak se buben neotáčí. Prádlo se suší vlivem horkého vzduchu a poté je krásně nadýchané, voňavé a příjemné na dotek. Veškeré parní cykly využívají při sušení kondenzovanou vodu a jejich spotřeba je něco kolem 0,2 kWh.

4. Odvětrávací ventilační sušičky prádla

Princip ventilační sušičky prádla spočívá v tom, že je vzniklá pára odváděna ventilačním potrubím do venkovního prostoru. Ve ventilační sušičce se prádlo suší tak, že sušička odebírá vzduch z místnosti, následně jej ohřeje a vpustí do bubnu s prádlem. V bubnu na sebe horký vzduch naváže vodu a je dále odváděn ventilačním potrubím ven ze sušičky. Tento druh sušičky prádla je vhodný zejména do prádelen nebo místností, které nejsou náchylné na vlhko a kde je možný nepatrný stavební zásah (ventilační potrubí). Tento druh sušiček je velmi doporučen těm, kteří staví nový dům nebo ho jen rekonstruují (přizpůsobení rozvodů), protože jak pořizovací cena tak provozní náklady jsou nižší.

Náklady na provoz

Sušičky prádla mají vyšší náklady na svůj provoz, a tak je velmi důležité při koupi nového produktu sledovat energetickou třídu, která je uvedena na energetickém štítku. Pokud vlastníte automatickou pračku, která již prádlo dokonale nevyždímá, tak je provoz tohoto zařízení velmi neekonomický. Je doporučeno zakoupit si pračku a sušičku ve stejné době a také od totožného výrobce.

Jaké ovládání zvolit?

Sušičky prádla, které jsou vybaveny mechanickým ovládáním, jsou jednodušší a levnější, ale sami si musíte nastavit požadovanou teplotu a dobu sušení, což může být velice náročné. K produktu samozřejmě obdržíte orientační tabulku, ale i tak to nemusí být triviální záležitost. Je třeba vzhlížet k těmto faktorům: vlhkost, množství prádla, druh prádla a velikost bubnu. V moderní době je většina sušiček prádla vybavena chytrou elektronikou, která tyto kroky udělá za Vás. Díky tomu získáte jistotu, že bude prádlo vždy dokonale vysušené, ušetříte za energii a dopřejete si pohodlí.

Na čem záleží?

Především záleží na tom, jaké prádlo nosíte, kdy ho hodláte sušit (pouze sychravé počasí nebo stále), a tak dále. Důležitá je také volitelná úroveň sušení, protože jestli je prádlo vlhké, můžeme jej velice snadno vyžehlit, ale suché prádlo můžete okamžitě uklidit do skříně či šatníku.

Bude se Vám vždy hodit:

  • Oboustranná dvířka
  • Osvětlený buben
  • Dětská pojistka
  • Čidlo teploty
  • Čidlo otevření dvířek
  • Ukazatel zbývajícího času sušení
  • Odklad času sušení
  • Jednoduché žehlení a žehlící funkce (funkce snadné žehlení) – Tato funkce ochraňuje prádlo od nepříjemného zmačkání a prádlo krátce před dosušováním ochlazuje a načechrává. Pokud zapomeneme vyndat vysušené prádlo ze sušičky, tak se bude buben v určitých intervalech otáčet. Tato velmi chytrá funkce rovná prádlo tak, že do něj žene horkou páru. Dochází zde k příjemnému oživení nošených svetrů, jemného prádla nebo společenských obleků.
  • Množstevní automatika (6. smysl) – Tato funkce neboli systém, zaručuje automatické nastavení délky programu a tu nejvhodnější teplotu sušení. Jakmile je prádlo požadovaně vysušeno, tak se cyklus zastaví (monitoring vlhkosti). Výsledkem tohoto systému je jednoduše dokonalost sama a zároveň je kompletní provoz velice tichý