Rady pro výběr mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby se staly již stálou součástí většiny domácností. Mnoho z nás by si ani neumělo představit kuchyň, ve které by „mikrovlnka“ chyběla. Je to rychlý a praktický pomocník. Dříve sloužily hlavně na ohřev a později i k rozmrazování. Dnes už jsou k dostání mnohem lepší přístroje s mnoha funkcemi. Ty už zvládnou i grilování, upéct pizzu nebo dokonce mají i funkci suchého vzduchu.

Než začnete vybírat, musíte vědět, kolik místa pro mikrovlnku máte a na co ji budete využívat. Pokud v ní chcete jen ohřívat, nemá smysl utrácet vysoké sumy za troubu s mnoha funkcemi a bohatě vystačíte s nějakou jednodušší. Jestliže však používáte mikrovlnku pomalu častěji než sporák a rádi v ní i vaříte nebo pečete, vyplatí se zainvestovat víc. Důležitým parametrem, na který musíte brát zřetel, je také objem. Tady je celkem jasné, že čím větší, tím lepší.

Vestavná nebo volně stojící?

Toto je důležité hledisko. Musíte vědět, zda bude vaše mikrovlnka volně postavená nebo ji budete mít zabudovanou v kuchyňské lince. Volně stojící může stát kdekoliv, a pokud budete chtít její stanoviště změnit, máte volnou ruku. Klidně může stát na stole, lednici nebo i mimo kuchyň. Jediné co musíte hlídat je dostupnost zásuvky s elektrickým proudem a porovnat rozměry a hmotnost přístroje s vybraným místem. Mikrovlnky vestavěné jsou napevno zabudované a nelze je tedy již přemisťovat. I když v dnešní moderní době se dá i toho hledisko jednoduše vyřešit. Existují modely, u kterých můžete sundat rámeček a troubu postavit tam, kam se vám zachce. U vestavné varianty musí být zajištěno dodatečné odvětrávání. Nemusíte zoufat ani v případě, kdy potřebujete atypický spotřebič. Dnes jsou již takové modely, které se díky svému tvaru dají postavit i do roku kuchyňské linky. Co se týče barevného provedení, stále vedou bílé či nerezové, ale dostupné jsou takřka všechny barevné variace.

Dělení mikrovlnek

Mikrovlnné trouby můžeme rozdělit do tří základních skupin. V první skupině jsou základní modely, které disponují jen dvěma funkcemi, a to je ohřívání/vaření pokrmů a rozmrazování. Další skupinou jsou mikrovlnky s grilem, kde již můžete připravovat pokrmy na více způsobů. Třetí skupinu tvoří modely kombinující mikrovlny s horkovzdušnou troubou. Ty už jsou velmi podobné klasickým troubám, ale je jasné, že běžnou troubu v kuchyni vám určitě nenahradí.

Funkce

Než se vydáte do obchodu, musíte vědět, jaké funkce od své mikrovlnky požadujete. U levnějších variant budete ohřívat a rozmrazovat. Pokud máte sporák a troubu, nejspíš další funkce příliš využívat nebudete. Jestliže chcete využívat mikrovlnku i na pečení či grilování, vyberte modely s více funkcemi, ale připravte se i na vyšší investici.

Které funkce mikrovlnky nabízí?

  • Gril – peče a zapéká díky sálavému teplu. Jídlo je chutné s hezkou barvou a lákavou kůrkou.
  • Crisp – tato funkce vyžaduje speciální talíř. Pak můžete upéct pokrm seshora i zespoda. Jídlo je tak hotové během chvilky.
  • Horký vzduch – díky němu je zajištěno rychlé a rovnoměrné pečení. Nemíchají se vůně připravovaných jídel.
  • Jet Defrost – 7krát rychlejší rozmrazování, kdy jsou zachovány všechny nutriční hodnoty potravin.

Objem

Objemy mikrovlnek se nejčastěji pohybují v rozmezí od 14l do 40l. Ten volte podle toho, jaká jídla a pro kolik lidí budete připravovat. Jestliže chcete jen občas ohřát jídlo, stačí vám kapacita menší. Když chcete v mikrovlnce připravovat slavnostní oběd pro celou rodinu, využijete větší. Samozřejmě s objemem rostou také rozměry spotřebiče, proto s tím počítejte při volbě místa. Otočný talíř bývá o průměru od 28 do 36 cm. Pro běžně používané nádobí to naprosto stačí, ale je lepší si nádobí pro jistotu přeměřit, než si nový spotřebič donesete domů. Co se týče nádobí, nezapomeňte, že v mikrovlnných troubách nesmíte používat takové, které není pro mikrovlnky vhodné. Nevhodné nádoby se mohou přehřát, zdeformovat apod. U nádob s víkem se ujistěte, že není pevně nandáno, jinak by mohla nádoba vybouchnout a zničit nový přístroj.

Výkon

Se stoupajícím výkonem stoupá i rychlost přípravy vašeho jídla. Výkon je uveden ve wattech. U mikrovlnek s grilem byste měli vybírat výkon vyšší, alespoň 1000 W. Výkon se většinou pohybuje mezi 600 až 1200 W.

Příkon

Příkon ukazuje spotřebu energie za určitý čas. Jednotka značící příkon je watt. Čím více má mikrovlnka funkcí, tím má i větší příkon. Poměr mezi výkonem a příkonem je účinnost. Ideální je takový přístroj, který má účinnost co nejnižší, protože pak má co nejvyšší výkon a zároveň co nejnižší příkon.

Ceny

Ceny mikrovlnek se pohybují od 1000 – 2000 Kč za ty nejjednodušší až po částky kolem 7000 Kč i více. Modely okolo 4000 Kč už mají gril i větší objem. Ty nejdražší už nabízejí skutečný uživatelský komfort. Mají horký vzduch, časovač, dětskou pojistku, funkce Crisp, Quick Heat a další.

Které značky jsou dobré?

Je jich mnoho. Volit můžete například Bauknecht, Brandt, Whirlpool, Siemens a mnoho další.